تبلیغات
لردگان
تاریخچه لردگان

قدمت سکونت در منطقه لردگان به دوره ایلامیان برمی‌گردد. تمدنهای بسیاری در این شهر به عرصه ظهور و نابودی رسیدند. در شهرستان لردگان چندین تپه وجود دارد. که به کاخهای دوره ایلامیان بر می‌گردند که خراب شده‌اند و به شکل توده خاک در آمده‌اند. در آن چشمه‌ای زیبا به نام چشمه برم قرار دارد. آبشار آتشگاه نیز یکی از مراکز تفریحی در مجاورت این شهر قرار دارد. این آبشار در حدود ۲ کیلومتر ادامه داشته و پیرامون آن پوشیده شده از درختان گردو و بن است. همچنین در میان مردم این منطقه روایت است که نبرد اسکندر مقدونی با آریوبرزن (سردار ایرانی) در همین مکان انجام گرفته.و البته لردگان گذرگاه شاهی مابین آنزان (یا آنشان، پایتخت آن روزگار هخامنشی) و پاسارگاد بوده که سنگفرشهای آن جاده‌ی شاهی هنوز در روستاهای اطراف مشاهده می‌شود.


 
شهرستان لردگان با وسعت ۳۴۲۰ كیلومتر مربع معادل ۸/۲۰ درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را به خود اختصاص داده است . و از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهرستان در طول شرقی ۴۹ درجه و ۵۵ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقه و عرض شمالی ۳۰ درجه و ۵۵ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۲۶ دقیقه واقع شده است.
شهرستان لردگان در جنوب استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و از نظر موقعیت نسبی از سمت شمال به شهرستان‌های بروجن و اردل ، از سمت جنوب به استان كهگلویه و بویراحمد و از سمت شرق به استان اصفهان و از غرب به استان خوزستان منتهی می‌شود. این شهرستان با ارتفاع متوسط ۱۷۰۰ متر از سطح دریا در سلسله جبال زاگرس قرار دارد و از نظر توپوگرافی قسمت های شمالی آنرا مناطق پست با ارتفاع كمتر از ۲۰۰۰متر تشكیل داده و مناطق بلند آن ارتفاعات بیش از ۳۰۰۰متر در جهت شمال غربی – جنوب شرقی می باشد .جمعیت شهرستان لردگان طبق سرشماری سال 1390 برابر با 194783نفربوده كه44554نفردر شهرها(لردگان-مال خلیفه-آلونی)و150229نفردر روستاها زندگی میكنند.
و دارای دشت‌های حاصلخیری همچون دشت خانمیرزا، دشت جمال، دشت فلارد و دشت لردگان و كوههای مرتفع و بلندی همچون كوه ریگ، كوه غارون ، كوه بادامستان، كوه گومیه، كوه سرخ، كوه سیوك، كوه آس جم، كوه آب باغ و... می باشد و از لحاظ كشاورزی بخصوص در زمینه كشت غلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده. و به لحاظ طبیعی و آب و هوایی یكی از نقاط مستعد ومناسب سرمایه گذاری در صنعت توریسم و گردشگری در تمامی طول سال می باشد .و با توجه به افتتاح جاده جدید لردگان – خوزستان، بهترین و كوتاهترین مسیر ارتباطی استانهای مركزی كشور مانند اصفهان، یزد، .... به خوزستان همین مسیری است كه از شهرستان لردگان می گذرد و همچنین ارتباط مناطق مركزی كشور به استانهای كهگیلویه و بویر احمد، فارس و بوشهر از این شهرستان میسر و مطلوب می باشد.
رودخانه های مهم خرسان و ارمند كه از سرشاخه های اصلی كارون هستند در این شهرستان جریان دارند و بر همین اساس سدهای مهمی چون كارون ۴، سدهای خرسان ۱و۲و۳و كارون ۵ بر روی رودخانه های شهرستان احداث و یا در حال احداث و مطالعه می باشند و سهم عمده‌ای از آب استان را به خود اختصاص داده و چشمه های پرآب و همیشه جوشانی مانند برم لردگان، آبشار آتشگاه ، چشمه سندگان، چشمه پروز، برم مالخلیفه، چشمه میلاس، چشمه میشان، چشمه بارز، چشمه شوار، چشمه گوشه و ... در این شهرستان جریان دارند. این شهرستان دارای بیشترین اراضی جنگلی در سطح استان با مقدار ۱۵۸۰۰۰ هكتار كه اغلب گونه های آنرا بلوط و بنه تشكیل داده می باشد كه بیشتر در نواحی غربی و جنوبی شهرستان گسترده است وسعت مراتع شهرستان حدود ۱۴۳۶۰۰هكتار می باشد و بیشترین گونه های گیاهی و داروئی در سطح استان در این شهرستان می باشد.
 بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی شهرستان لردگان دارای سه شهر لردگان،آلونی و مالخلیفه و چهار بخش به نامهای مركزی، منج، فلارد، خانمیرزا و دهستانهای سردشت، ریگ، میلاس، ارمند، خانمیرزا، جوانمردی، فلارد،پشتكوه، منج و بارز با تعداد ۳۴۰ روستا می‌باشد.
براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال ۱۳۸۵ جمعیت شهرستان لردگان ۱۷۷۲۷۷ نفر می‌باشد كه از این تعداد ۲۹۳۸۱ نفردر مناطق شهری و ۱۴۷۸۹۶ نفر در مناطق روستایی زندگی می‌كنند وضعیت آب و هوایی: شهرستان لردگان دارای آب و هوایی متنوع می باشد به طوریكه در این شهرستان مناطق معتدل، سرد و گرم و مرطوب وجود دارد. موضوع مهم دیگری كه در این شهرستان باید به آن اشاره شود وجود اماكن متبركه و زیارتگاههای متعدد در این شهرستان می باشد كه می شود به پاره ای از آنها به شرح زیر اشاره كرد.
قدمگاه شاه عبدالعظیم، امام زاده عباسعلی برجوئی، امامزاده سید سلطان ، زرین درخت و ... در بخش خانمیرزا امام زاده شیرمرد، امام زاده حسن علی اكبر در بخش فلارد، امام زاده پیر محمد علی، امام زاده جعفر، امام زاده شاه عبد الباقی و ... در بخش مركزی، امام زاده سید محمد، امام زاده شهسوار- امام زاده حسن شوار، امامزاده جعفردر بخش منج مناطق مهم گردشگری كه قابلیت سرمایه گذاری دارند.
۱- چشمه برم لردگان واقع در مركز شهر لردگان
۲- آبشار آتشگاه واقع در ۶۰ كیلومتری جنوب شرق لردگان
۳- تنگ زیبا و دیدنی لای بید در سه راهی ارمند
۴ - تنگ رحیم آباد حفاظت شده منابع طبیعی و در حاشیه جاده خوزستان
۵- پل ارمند و حاشیه رودخانه ارمند
۶- چشمه میلاس
۷- قدمگاه شاه عبدالعظیم خانمیرزا
۸- پاسگاه محیط زیست سبز كوه در خانمیرزا
۹- پارك جنگلی پروز در پشتكوه فلارد
۱۰- چشمه سندگان فلارد
۱۱- چشمه میشان فلارد
۱۲- چشمه برم مالخلیفه
۱۳- تنگ سماء منج
۱۴- حاشیه جاده خوزستان از منج تا سد كارون ۴
۱۵-پارک جنگلی چارطاق
۱۶- آبشار گاهکده و .....

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی:لردگان از دیر‌باز مركزی برای مبادلات عشایری بوده است. در متون تاریخی از لردگان به نام لردجان نام برده شده است. قلعه لردگان در نزدیكی چشمه برم لردگان، در دوران لر بزرگ ساخته شده بود كه خرابه های آن اكنون نیز باقی مانده است.


در بعضی از متون تاریخی از این منطقه به عنوان "جانکی" یاد شده بخشی از جانکی که مرکز آن لردگان بوده به جانکی سردسیر و بخشی که در خوزستان قرار داشته به جانکی گرمسیر معروف بوده است .

اینکه لردگان مشخصا از چه زمانیس برای اسکان فصلی و بدنبال آن اسکان همیشکی انتخاب شده است روشن نیست. اما قدیمی ترین سند تاریخی در مورد این شهر را میتوان در سفرنامه ناصر خسرو یافت. او در صفحه 116 سفرنامه خود در مورد لردگان که آنرا لوردغان خواند چنین می نویسد:

....و به لوردغان رسیدم که از ارجان تا آنجا چهل فرسنگ بود و آن لوردغان سرحد پارس است و از آنجا بهه لنجان رسیدم و بر دروازه شهر نام سلطان طغرل بیک نوشته دیدم و از آنجا به شهر اصفهان هفت فرسنگ بود....    

اما از نظر تاریخی اولین سند مربوط به تشکیل حکومت در این منطقه بر میگردد به تشکیل حکومت لر بزرگ (سلسله صفویه) در کل خاک بختیاری

در کتاب تاریخ بختیاری از قول "لیارد" سیاح انگلیسی نقل شده است كه درباره لردگان مینویسد:

"از شهر های قدیم بختیاری یکی ایزج (ایذه ) است که معروف به مال میر است و دیگری لوردگان که واقع است در جانکی سردسیر. "

در زمان قاجاریه تغییر اساسی در وضع موجود بوجود نیامد. در سفرنامه سیاحان خارجی مطالبی از این دوره در رابطه با شهر لردگان وجود دارد. در تاریخ بختیاری از قول لیارد چنین می خوانیم " قلعه لردگان در یک جنگل واقع است نزدیگ قلعه یک تپه مصنوعی می باشد احتمال دارد عمارت عالیه اینجا بوده قلعه لردگان مربع بوده..."

تاریخچه لردگان،کناف لردگان ،قدمت لردگان،آتشگاه لردگان،شهرستان لردگان،دیوار لردگان،دیوار کرف،شیپور لردگان،پاساژ لردگان،فرمانداری لردگان،چشمه برم لردگان،مهرکوش جلیل نهم اردیبهشت 95 - 10:18 ب.ظ نظرات()